Oğuz Atay Tutunamayanlar Kitabını Okudum..! Oğuz Atay Kimdir ? Tutunamayanlar Ne Anlatıyor ?

Oğuz Atay Kimdir ?


Oğuz Atay 12 ekim 1934 yılında Kastamonu'da doğmuş. Atay 1951 yılında Ankara kolejinde okumuş 1951 yılında ise İstanbul Teknik Üniversitesi İnşaat Fakültesinden mezun olmuş. 1975 yılında doçent olup topoğrafya adlı mesleki kitabını yazmış.Tutunamayanlara gelecek olursak 1971-72 yılları arasında yayınlanan bu kitap TRT Roman Ödülünü kazanmış.

Türk edebiyatının en önemli eserlerinden biri olan Tutunamayanlar, eleştirmen Berna Moran tarafından, “hem söyledikleri hem de söyleyiş biçimiyle bir başkaldırı” olarak nitelendirilmiştir. Moran’a göre Tutunamayanlar’daki edebi yetkinlik, Türk romanını çağdaş roman anlayışıyla aynı hizaya getirmiş ve ona çok şey kazandırmıştır.

Oğuz Atay'ın yayınladığı Tutunamayanlar eseri çok büyük etki yaratmış ve 1973 yılında Tehlikeli Oyunlar  adlı 479 sayfalık ikinci bir kitap yayınlamıştır. Prof.  Mustafa inan'ın hayatını anlatan Bir Bilim Adamının Romanı adlı biyografik bir kitap yayınlamış.1973'te yayımlanan Oyunlarla Yaşayanlar kitabı Devlet Tiyatrolarında sahnelenmiş.

Oğuz Atay Tutunamayanlar Oğuz Atay Kimdir ? Oğuz Atay Nasıl Öldü ?


 - Oğuz Atay Nasıl Öldü ?


Oğuz Atay 13 Aralık 1977'de İstanbul da beyninde çıkan tümör sebebiyle hayatını kaybetmiş.
O zamanlarda büyük projesi olarak adlandırılan Türkiye'nin Ruhu adlı eserini yazamadan vefat etmiştir.

Oğuz Atay Tutunamayanlar Oğuz Atay Kimdir ? Oğuz Atay Nasıl Öldü ?


Oğuz Atay Hakkında Bilinmeyenler 

- Karikatür Çizerdi

Çocukluğunda karikatür çizen Atay aynı zamanda kardeşini de sevmiyormuş o zamanlarda.
Sokakta, sınıfta, gittiği yerlerin karikatürünü çizmeye bayılırmış.

-Dostoyevski ve Kafka En Sevdiği Yazarlardır.

Oğuz Atayın en sevdiği yazarlar Dostoyevski ve Kafkaymış. Tutunamayanlar eserinde de "Böyle basit ölçülerle değerlendirirler insanı. Dostoyevsky'yi de okumamışlardır, bilmezler."
- Tutunamayanlar  Karakterleri Aslında Kendi Hayatından Arkadaşlarıydı.

Tutunamayanlar romanını ithaf ettiklerinden biri Sevin, hep sevdiği kadın, diğeri Ural'dır. Ural intihar eden bir arkadaşıdır ve Oğuz Atay'la yapılan bir röportajda "Selim Işık kimdir?" sorusuna yazarın verdiği cevap "İntihar eden bir arkadaşım, Ural var (...) Belki ben varım. Adlarını yazmanın sakıncalı olacağı birkaç arkadaşım var." şeklinde olmuştur. Yazarın karakterlerine çoğu zaman etrafındaki insanlar ilham vermiştir.
Oğuz Atay Tutunamayanlar Kitabını Okudum Oğuz Atay Kimdir Oğuz Atay Nasıl Öldü
Oğuz Atay Tutunamayanlar Konusu , Tutunamayanlar Ne Anlatıyor ?

En sevdiği  arkadaşı Selim Işık'ın intihar ettiğini öğrenen Turgut Özben, Selim'in geçmişini ihmal ettiği düşüncesiyle onu tanıyan herkes ile görüşerek onu tanımaya çalışır. Selim tanıştığı her insana farklı bir yönünü göstermesi, Turgut'un bu insanlarla konuşması sonucu hem okuyucunun hemde Turgut'un gözünde netlik kazanacaktır.Selim Işık'ın hayatındaki kişiler ve tüm anlatılanlar Selim Işık'ı aydınlatır. Selim Düşünen ve sorgulayan biri olduğu için ''Tutunamamış''tır.

Oğuz Atay Tutunamayanlar Kitabını Okudum Oğuz Atay Kimdir Oğuz Atay Nasıl Öldü
Oğuz Atay Kitapları 

Oğuz atay Tutunamayanlar kitabından önce ve sonrasın da yayınladığı kitaplar ile de çok dikkat çekmiştir tabi bu dikkat çekmeler Atay'ın ölümünden sonra gerçekleşmiştir Oğuz Atay kitapları
okunması gereken önemli kitaplardır. Bu başlık altında ise sizlere Oğuz Atay kitaplarını sıralayacağım.

- Tutunamayanlar
- Tehlikeli Oyunlar
- Bir Bilim Adamının Romanı
- Korkuyu Beklerken
- Oyunlarla Yaşayanlar
- Günlük
- Eylembilim


Tutunamayanlar Hakkında Benim Görüşüm Nedir ?

Tamamen objektif yaklaşarak söylemem gerekirse her insanın Tutunamayanlar kitabını okuması gerektiğini düşünüyorum. Ben okuduğum zaman çok etkilendim tamamen sürükleyici ve bazen anlaşılması geciken bir kitap. Çünkü öyle bir yer geliyor ki bir anda Turgut, Selim ile konuşurken Metin ile veya Olric ile konuşmaya başlıyor ama siz bunu konuşmanın sonunda anlıyorsunuz. :) Tatlı bir beyin oyunu oluyor fakat dediğim gibi ''Tatlı'' oluyor. 


Oğuz Atay'ın Tutunamayanlar adlı eserini kitapçılarda bulabilirsiniz. Tutunamayanlar sayfa sayısı  671 olarak  geçse de benim aldığım kitap 724 sayfaydı.

Bundan sonra kitap,sinema ve dizi konu başlıkları altında sizlere izlediğim okuduğum kitaplar ve filmler hakkında önerilerde bulunacam sizlerde yorum kısmında benim izlememi istediğiniz veya okumamızı istediğiniz kitap ve filmleri önerebilirsiniz. 

Eğer sizde Oğuz Atay'ın Tutunamayanlar eserini okuduysanız yorum yazarak görüşlerinizi bildiriniz. Sizce kitap nasıldı ? ve Oğuz Atay'ın başka kitaplarını okudunuz mu ? Teşekkürler :)

''Ne ölmek nefessiz kalmaktır; ne de yaşamak nefes almaktır. Yaşamak; sevilmeyi hakeden birine yaşamını harcamaktır." - Oğuz Atay.
Paylaş:

0 yorum:

Yorum Gönder

İzleyiciler

Popüler Yazılar

Bumerang - Yazarkafe